Enter your keyword

Kursy języka hiszpańskiego w Maladze Hiszpania,Ofertę standardowego kursu języka hiszpańskiego, Kursy, lekcje, nauka języka hiszpańskiego

Święto Trzech Króli w Hiszpanii – czyli ¡Adiós, Navidad!

Święto Trzech Króli w Hiszpanii – czyli ¡Adiós, Navidad!

Święto Trzech Króli w Hiszpanii – czyli ¡Adiós, Navidad!

Święta, święta i po świętach… Święto Trzech Króli w Hiszpanii oznacza koniec bożonarodzeniowych dekoracji i składania noworocznych życzeń. Tak, dobrze przeczytaliście – w Hiszpanii „Feliz año nuevo” słyszy się jeszcze tydzień po Sylwestrze.

Święto Trzech Króli w Hiszpanii jest okazją do zabawy i dniem z utęsknieniem wyczekiwanym przez najmłodszych.

Trzej Królowie przyjeżdzają do miast już dzień wcześniej przed swoim oficjalnym świętem. 5. stycznia organizowane są widowiskowe parady inscenizujące ich przybycie, tzw. Cabalgata de Reyes. Bohaterowie jadą na wielbłądach lub koniach, a towarzyszy im spora świta oraz huczna orkiestra. Wydarzenie to przyciąga prawdziwe tłumy. Podczas parady, królewscy paziowie rzucają w stronę dzieci cukierki, co jest nie lada aktrakcją. Im więcej babcia złapie tym lepiej.

cabalgata

Po powrocie z parady, hiszpańskie dzieci nie mogą zapomnieć o najważniejszym. Przed pójściem spać muszą koniecznie zostawić pod drzwiami swoje buty oraz poczęstunek dla Trzech Króli i ich wielbłądów. To właśnie dzisiaj Trzej Królowie przyniosą im prezenty (nie, nie Mikołaj czy Gwiazdor). Na tych niegrzecznych będzie czekał tylko carbón de Reyes, czyli cukierki przypominające swoim kształtem węgiel.

zapatos-reyes

6. stycznia to dzień wolny od pracy. Na deser po rodzinnym obiedzie podaje się dziś tzw. Roscón de Reyes, czyli ciasto drożdżowe w kształcie pierścienia udekorowane kandyzowanymi owocami. Kształt tego przysmaku symbolizuje koronę, a owoce – klejnoty. W cieście ukrywana jest mała figurka Jezusa. Ten kto znajdzie ją w swoim kawałku zostaje królem lub królową domu i otrzymuje papierową koronę. W niektórych ciastach można też znaleźć ziarno bobu. Jeśli trafi na Ciebie, to znaczy w przyszłym roku to Ty musisz zapłacić za Roscón de Reyes!

roscon_reyes0

Poniżej przedstawiamy wam więcej słownictwa związanego z obchodami Día los Reyes Magos:

el camello – wielbłąd

la orquesta - orkiestra

los caramelos – cukierki

lanzar – rzucać

coger - łapać

los regalos – prezenty

la corona – korona

la fruta escarchada – kandyzowane owoce

el muñeco – figurka

el haba – bób

Dzięki tym słówkom bez problemu będziesz mógł opowiedzieć o Święcie Trzech Króli po Hiszpańsku!

Na naszym kursie hiszpańskiego w Maladze poznasz słownictwo związane z wielona innymi hiszpańskimi tradycjami, a co najważniejsze, będziesz miał okazję doświadczyć ich na żywo.