Enter your keyword

Dzień Andaluzji

Dzień Andaluzji

Dzień Andaluzji

Semana Blanca wciąż trwa, a Dzień Andaluzji coraz bliżej. Jak już wspomnieliśmy w naszym poprzednim poście, 28. lutego świętuje się niepodległość Andaluzji. To święto to Dzień Andaluzji.

Dzień Andaluzji

Spójrzmy wstecz i zapoznajmy się z historią Dnia Andaluzji...

Historia

Wszystko kręci się w ogół niepodległości Andaluzji. Po upadku dyktatury Franco, Andaluzyjczycy doszli do wniosku że to już czas aby stać się suwerennym regionem. W Sewilli, młodzież zaczęła wywieszać flagi, aby pomóc Andaluzji stać się niezależną. Niestety nie przyniosło to natychmiastowego skutku. 4. grudnia około dwa miliony Andaluzyjczyków wyszło na ulice aby jeszcze raz zawalczyć o suwerenność Andaluzji. Dzień ten uważany jest za Narodowy Dzień Andaluzji i stanowił swojego rodzaju preambułę Dnia Andaluzji.

Dzień Andaluzji
Dzień Andaluzji

Jak się go świętuje?

W piątek przed rozpoczęciem Semana Blanca, większość szkół w Andaluzji świętuje to wydarzenie organizując tradycyjne andaluzyjskie śniadanie. A jakie to śniadanie? Grzanka z oliwą z oliwek, podana z sokiem pomarańczowym. W szkołach przygotowywane są również różne zajęcia dodatkowe związane z białym tygodniem, takie jak kolorowanie symboli Andaluzji, pogadanki na temat historii i zwyczajów oraz śpiewanie hymnu Andaluzji.

Sam Dzień Andaluzji obchodzony jest nieco inaczej. Wielu ludzi woli świętować go w spokoju, z rodziną lub przyjaciółmi. Wiele sklepów jest tego dnia zamkniętych, a komunikacja publiczna zmienia swoje rozkłady. W wielu Andaluzyjskich miastach ludzie przystrajają swoje balkony flagami Andaluzji. Flaga składa się z trzech poziomych pasów: górnego i dolnego w kolorze zielonym i środkowego w kolorze białym.

W większości andaluzyjskich miast, w godzinach porannych, organizuje się także specjalne ceremonie w centrum miasta. Ta najważniejsza odbywa się w Sewilli, pod pomnikiem Blasa Infante.

A Ty jak będziesz obchodził/a ten dzień?