Enter your keyword

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas dla rodziny, przyjaciół i znajomych, to czas spotkań i biesiad przy wigilijnym stole a dla wielu, czas refleksji.

W Hiszpanii, podobnie jak w innych krajach, Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w sposób wyjątkowy. Chcielibyśmy tutaj dokonać przeglądu głównych tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w Hiszpanii.

DEKORACJE I TRADYCJE

W połowie listopada i na początku grudnia można poczuć na ulicach nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Zaczyna się bowiem tak zwana przedświateczna kampania.

Miasta są zdobione, przystrajane i oświetlane. Co roku Malaga jest piękne przygotowana na powitanie Świąt i Nowego Roku. W sklepach pojawiają się świąteczne motywy i trzeba przyznać, że robi się tłumnie na ulicach. Wszyscy zaczynają szukać upominków dla najbliższych. Zakupom towarzyszą wypady na kawę i spotkania ze znajomymi. Jest to bardzo gorący okres dla wszystkich. Restauracje, puby, bary są przepełnione. Rozpoczyna się okres spotkań, wspólnych kolacji i integracji pracowników firm.

ŚWIĄTECZNA LOTERIA

Bardzo ważną tradycją Bożego Narodzenia w Hiszpanii jest  świąteczna loteria, która ma miejsce 22 grudnia od godziny 9: 15. Dla wielu Hiszpanów data hiszpańskiej loterii jest symbolem rozpoczęcia Bożego Narodzenia. Losowanie zawsze odbywa się w Madrycie w Państwowym Zakładzie Gier i Losowań. Główną nagrodą w losowaniu jest tak zwany El Gordo.  Mimo, że loteria ma miejsce w grudniu kupony można zdobyć już na początku lipca. Wszyscy jednak zostawiają zakup kuponu na ostatnią chwilę. W listopadzie widzi się już spore kolejki w zakładach. Można śmiało stwierdzić, że jest to tradycja, w której bierze udział duża część społeczeństwa.  Najstarsze stoisko z kuponami mieści się w Madrycie i powstało w 1904 roku przy ulicy Calle del Carmen w Madrycie. Co roku sprzedaje się tutaj 65 milonów zakładów.

WIGILIA I ŚWIĘTA

Kolacja wigilijna w Hiszpanii odbywa się 24 grudnia. W dzień Bożego Narodzenia, wszystko jest rytuałem i odbywa się głównie w gronie rodzinnym w zaciszu domowym.
Chociaż dania różnią się w zależności od tradycji każdej rodziny i każdego rejonu Hiszpanii, jedno jest zawsze obecne:  bardzo obfite kolacje i pełny stół tak jak w Polsce. Tutaj jednak przeważają przekąski, desery i wreszcie, słodycze, w tym  przesmaczny marcepan. Co do przystawek, krewetki i jeszcze raz krewetki to danie, którego nigdzie nie brakuje. Główne danie to zwykle  mięso z jagnięcia, wieprzowina lub faszerowany indyk.

Co roku także transmitowane jest orędzie króla do narodu. Są to zawsze życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Co z prezentami? Chociaż normalne w Hiszpanii jest dawanie prezentów w Dzień Trzech Króli, jest jednak coraz bardziej powszechne wśród wielu rodzin, przyjmowanie tradycji anglosaskich i dostarczanie dziecom prezentów przez Gwiazdora już dnia 25 grudnia.

SYLWESTER I NOWY ROK

31 grudnia to ostania noc w starym roku Nochevieja, następnie świętuje się już Nowy Rok. Jak Hiszpanie żegnają stary rok? Towarzyszą temu fajerwerki, festiwale, uroczystości i uroczyste wybicie przez dzwony w caym kraju dwunastej w nocy, którym towarzyszy słynna konsumpcja przez wszystkich dwunastu winogron szczęścia. Kto zdoła wraz z wybiciem zegara zjeść 12 winogron będzie miał dużo szczęscia przez cały rok. Zwyczaj dwunastu winogron pochodzi z 1909 roku i jest uważana za istotny obrzęd, niezbędny aby wejść szczęśliwie w Nowy Rok.