Enter your keyword

10 słów które musisz znać mieszkając w Maladze

10 słów które musisz znać mieszkając w Maladze

10 słów które musisz znać mieszkając w Maladze

10 słów które musisz znać mieszkając w Maladze

Jak już wiesz, w zależności od miejsca zamieszkania, ludzie używają różnych słów do określenia tego samego konceptu. Weźmy na przykład sławnego lubelskiego „brejdaka” czy śląskie „pyry”. Ostatnio pisaliśmy o tym, że Malageńczycy mają nawet swoje własne nazwy kaw. Używają wielu innych słów niezrozumiałych dla reszty mieszkańców Hiszpanii! Rzuć okiem na mały malageński słownik:

1. Perita

Przymiotnika perita często używa się w odniesieniu do fajnej, miłej osoby lub aby wyrazić swoje zadowolenie z czegoś (nasze polskie „fajnie”). W pozostałych częściach Hiszpanii używa się guay, ale w Maladze…. „¡Juan es muy perita”!

2. Pila/Pechá

Na ziemiach poza Andaluzją używa się wyrażenia un montón de lub po prostu mucho. Ale Malageńczycy są bardziej oryginalni i powiedzą: pechá de comer czy una pila de gente.

3. Chalao

Chalao – czyli po prostu 'tonto'.

4. Chorraera

A wiecie jak dzieci nazywają tutaj zjeżdżalnię? ¡Una chorraera!. Wcale nie tobogán.

5. Chorra

Chorra, czyli 'szczęście' czy 'fart' to kolejne słowo które musicie znać wybierając się do Malagi. Szczególnie teraz, kiedy wiele drużyn podczas Euro 2016  wygrywa fartem 🙂 ¡Qué chorra!

6. Mocito feliz

Jeszcze nie wiecie kto to? Mocito feliz to mężczyzna znany z tego, że… pojawia się tam gdzie znani ludzie. Tzw. „sławny nieznajomy”. Robią zdjęcia jakiemuś celebrycie? Na pewno znajdziecie go w tle 🙂 Tutaj możecie poczytać o nim więcej.

7. Un campero

Nie możesz wyjechać do Malagi nie wiedząc co to campero. Chleb typu mollete, szynka, majonez…. mniam!  Często dodaje się też sałatę, ser czy kurczaka. Camperos bywają tak duże że ciężko je zjeść do końca!

8. Bulla

¿Tienes prisa?  Wątpię abyś usłyszał to zdanie w Maladze. Ale wcale nie dlatego, że tutaj nikt się nie spieszy… W Maladze mówi się bulla a nie prisa

9. Boquerón

¿Boquerones? To te małe rybki które sprzedają na każdym rogu, tak? To też. Ale jest ich więcej niż myślisz. Boquerón to każdy Malageńczyk!

10. Mijilla

Widzieliście już pila i pechá. To pora na ich antonim. Myśleliście że znając słówko poco wiesz już wszystko? To nie zdziw się gdy usłyszysz słowo mijilla! Np.: Espérate una mijilla.

Chcesz poznać więcej słów używanych w Maladze? Przeczytaj ten artykuł a będziesz mówił jak prawdziwy malagueño! Które słówko spodobało ci się najbardziej?