Enter your keyword

Wyrażanie uczuć po hiszpańsku

Wyrażanie uczuć po hiszpańsku

Wyrażanie uczuć po hiszpańsku

wyrażanie uczuć po hiszpańsku
[ultimate_spacer height=”45″]

Możemy zdefiniować język jako system komunikacji, w którym posługując się dźwiękami i symbolami, wyrażamy swoje uczucia, myśli, pomysły i doświadczenia.

(E. Bruce Goldstein, 2008)

Decydując się na naukę języka obcego, zaczynasz inaczej postrzegać inne kultury oraz sam język. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym czym tak naprawdę jest język? Język pomaga nam wyrażać uczucia.

.

Będąc w Hiszpanii, na pewno przyjdzie ci prowadzić rozmowę na temat tego skąd jesteś lub czy tęsknisz za domem. Może będziesz chciał wytłumaczyć lekarzowi że źle się czujesz lub po prostu porozmawiać z przyjaciółmi o jakimś filmie czy koncercie. Wyrażanie uczuć po hiszpańsku to coś co musisz umieć!

Hiszpański jest językiem pełnym ekspresji. Aby móc wyrażać swoje uczucia warto jest znać czasownik „estar”. Jest to jeden z najbardziej przydatnych czasowników w języku hiszpańskim i może być używany zarówno do opisywania położenia jak i do wyrażania stanów fizycznych i emocjonalnych oraz uczuć. Warto zapamiętać, ze czasownik „estar” powinien być używany tylko w przypadku stanów tymczasowych, np.: czysty dom za jakiś czas będzie brudny, a sklep który teraz jest zakmnięty będzie otwarty w innym momencie. W przypadku stanów stałych należy użyć czasownika „ser”. Przygotowaliśmy dla Ciebie małe zestawienie tych dwóch czasowników:

SER

  • Przynależność: Este libro es mío.
  • Narodowość: Yo soy de Polonia.
  • Zawód: Él es cocinero.
  • Cechy stałe: La mesa es vieja.
  • Godzina: Son las tres y media.

ESTAR

  • Położenie: Estamos en España.
  • Pogoda: Está soleado.
  • Zdrowie fizyczne: Estoy enfermo.
  • Zdrowie psychiczne i samopoczucie: Estamos cansados.
  • Emocje: Estoy triste.

Wystarczy gramatyki na dzisiaj. Pokażemy ci kilka wyrażeń, które pomogą ci wyrazić uczucia!

1. Pasárselo pipa.

Wyrażenia tego Hiszpanie używają kiedy chcą powiedzieć że świetnie się bawili. Jeśli Ty też bawisz się doskonale, możesz śmiało powiedzieć: ¡Me lo estoy pasando pipa!

2. ¡Toma!

Hiszpanie często mówią: ¡Toma! aby wyrazić szczęście czy ekscytację. Możesz użyć tego wyrażenia kiedy twoja ulubiona drużyna strzela gola, kiedy dostajesz dobrą ocenę w szkole lub gdy wygrywasz w jakieś grze.

3. Me alegro.

Czasownik alegrarse oznacza ‘cieszyć się’. Używa się go głównie po to, aby wyrazić zadowolenie z usłyszanej informacji. Możesz powiedzieć np.: Me alegro mucho de que te sientas bien.

4. Me gusta.

Czasownik ten jest bardzo pożyteczny, ale często sprawia uczniom trudności. Oznacza on ‘lubić‘, a jego forma zależy od obiektu przez nas lubianego. Jeśli chcesz wyrazić że spodobał ci się dany film (film = l.p.) możesz powiedzieć: Me gusta la película. Jeśli jednak spodobał ci się więcej niż jeden film, (filmy = l.mn.) powiesz: Me gustan las películas.

5. ¡Cómo mola!

Forma ‘mola’ pochodzi od czasownika molar, oznaczającego ‘podobać się’. Można go użyć aby podkreślić jak bardzo nam się dana rzecz podoba, np.: Ese restaurante mola mucho!.

6. Es la leche.

Dosłownie oznacza to: To jest jak mleko. Może to brzmieć nieco dziwnie, ale używa się tego wyrażenia aby opisać coś świetnego, np.: ¿Te gusta la comida en ese restaurante? (’Smakuje ci jedzenie w tej restauracji?’) Sí, ¡es la leche!

7. Me da igual.

Zdanie to wyraża obojętność. Zadbaj o odpowiedni ton głosu i zabrzmi i twój rozmówca zrozumie, że to o czym rozmawiacie jest ci obojętne.

8. Nada del otro mundo.

Zdaniem tym przekażesz rozmówcy że obiekt waszej rozmowy nie jest niczym wyjątkowym, dosłownie niczym z innego świata.

9. Es un rollo.

W języku hiszpańskim “un rollo” oznacza, między innymi, coś nudnego, frustrującego i skomplikowanego. Możesz powiedzieć np.: La fiesta fue un rollo.

10. ¡Jolín!

Jolín wyraża szok i agresję. To takie nasze polskie Kurczę!. Możesz go użyć kiedy się stłuczesz, upuścisz telefon lub kiedy pada a Ty musisz wyjść z domu.

[ultimate_spacer height=”10″]

Już teraz znasz kilka wyrażeń, które używane są w hiszpańskim do wyrażania emocji.

Na tej stronie internetowej znajdziesz więcej podobnych wyrażeń. Naucz się ich, a na pewno będziesz mógł z łatwością mówić o swoich uczuciach ze swoimi hiszpańskimi znajomymi!