Enter your keyword

Wizyta w Nerja

Wizyta w Nerja

Wizyta w Nerja

learning Spanish and working in Malaga

W zeszłą sobotę uczniowie Alhambra Instituto odwiedzili najbardziej wysunięte na wschód miasto na wybrzeżu Costa del Sol, które często jest nazywane Costa Tropikal.
Nerja leży oddalona ok. 60 km od Malagi w prowincji Andaluzja.
Okolica, jak i same miasteczko, zamieszkana była już bardzo dawno temu,
o czym świadczą malowidła naskalne w jaskiniach w Nerja, pierwsze ślady pojawienia się ludzi w tym rejonie datuje się na ok. 25 tys. lat p.n.e.  Początkowo była miejscowością rybacką żyjącą z rybołówstwa, jednak nadchodzący ,,boom” turystyczny poszukujący pięknych plaż oraz widoków, zmienił miesteczko nie do poznania. Nazwę zawdzięczamy dzięki Arabom, którzy nazwali osadę Nerixa co oznaczało – obfita wiosna . W świecie arabskim produkty rolne i jedwabne z tego regionu, były wysoko cenione. Obecnie uprawiane są tu owoce takie jak papaja i mango oraz charakterystyczne dla tego regionu avocado.

Nerja to urokliwe miasteczko, które składa się z charakterystycznych białych domków, pełnych kolorowych balkonów, które są ozdabione najróżniejszymi kwiatami oraz mają charakterystyczne spadziste dachy. Wśród wąskich uliczek znajdują się butiki, sklepy z pamiątkami i ręcznymi wyrobami oraz kafejki jak i typowe dla Hiszpanii tapas bary.
Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest Plaza Balcón de Europa wybudowana na miejscu fortecy arabskiej znajdującej się do IX wieku.
Dzięki idealnemu położeniu oferuje wspaniałe widoki na morze, plaże oraz góry. Jest miejscem głównie odwiedzanym przez turystów jaki i okolicznych mieszkańców. Miasteczko przyciąga turystów  swoimi piaszczystymi plażami, przepięknymi klifami oraz krystalicznie czystą wodą Morza Śródziemnego, dodatkowo uroku dodają olbrzymie kamienie z których można skakać do wody.

 

Oprócz Plaza Balcón de Europa najciekawszym miejscem w okolicy jest ogromna Jaskinia w Nerja składająca się z kilku mniejszych grot, która została odkryta w 1959 r. przez grupę chłopców szukających nietoperzy. Położona jest ona w górach Sierra de Almijara licząca łącznie 7219 m długości. W jaskiniach znajdują się liczne nacieki jaskiniowe powstałe w wyniku przejścia wody opadowej przez glebę dość mocno nasyconą dwutlenkiem węgla – wsiąkając w grunt, rozpuszcza tam wapień, następnie migrując do jaskini rozpręża się. Jej wnętrze zagospodarowane jest specjalnie dla zwiedzających, znajdują się tu bezpieczne dla turystów przejścia. Wewnątrz jaskini znajduje się największy na świecie stalaktyt mierzący 63 metry oraz kolumna naciekowa wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najwyższa na świecie, mająca 32 metry wysokości. Niestetyt niedostępne dla turystów są pradawne malowidła naskalne.

kursy języka hiszpańskiego w Maladze
learning Spanish and working in Malaga

Uczniowie  Instituto Alhambra  odwiedzili również miasteczko Firgiliana znajdujące się 6 km od Nerja, które słynie z białych domów. Uważa się że jest to jedno z najpiękniejszych miejscowości Andaluzji. Labirynt brukowanych uliczek, pieknie komponuje się wraz z  białymi domami mąjacymi kolorowe okna i drzwi ozdobione różnymi gatunkami roślin. Miasteczko posiada bogatą historię gdyż za czasów panowania Filipa II było to miejsce, gdzie po upadku Królestwa Grandy rozpoczeły się bunty. W miasteczku bardzo wyraźna jest też  architektura arabska. Uliczki miasta są kręte i wąskie, posiadają charakterystyczne dla miasta mozaiki. Uczniowie mieli również okazje skosztować słynnego słodkiego wina ,,Vino de Frigiliana’’.

 

Ostatnim punktem wycieczki było miasteczko Benagalbón. Ciche, małe miasteczko z pięknym kameralnym Kościołem zbudowanym w XVI w. w stylu Mudejar (hiszpański styl w sztuce i architekturze), który rozwinął się z elementów islamskich i chrześcijańskich. Jego rozkwit nastąpił w gotyku (XV – XVI w.). Charakteryzował się bogactwem dekoracji ornamentalnych wykonanych w stiuku, drewnie i cegle, którymi pokrywano płaszczyzny tak aby ściany przypominały haftowane lub tkane draperie.