Enter your keyword

Semana Santa

Semana Santa

Semana Santa

Semana Santa (z hiszpanskiego święty tydzień) są to uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia obchodzone przed Wielkanocą w Hiszpanii. Charakterystycznym elementem hiszpańskiej Semana Santa są uroczyste barwne procesje, które przechodzą ulicami miast począwszy od Niedzieli Palomowej do Niedzieli Wielknanocnej. Procesje Semana Santa są zachowane sa w podniosłej, tajemniczej atmosferze. Obchody te są niezwykłe i zawierają w sobie elemnty zarówno świąteczne i radosne, jak i żałobne, czy pokutne. W Hiszpanii w każdym mieście, czy w mniejszej miejscowości celebruje się Semana Santa. Pomimo najważniejszego aspektu religijnego, hiszpańskie obchody Wielkiego Tygodnia są także atrakcją turystyczną, gdyż co roku przybywa tu wielu turystów, by móc osobiście doświadczyć i zobaczyć na własne oczy przypiękne procesje organizowane podczas Semana Santa.

Początki Semana Santa sięgają okresu średniowiecza. W tamtych czasach w wielu miejscach publicznych można było napotkać pokutników, którzy zadawali sobie ból i cierpienie. Wielu z nich zadawało sobie pokutę poprzez samobiczowanie się. Pokutnicy chodzili po mistach i wsiach głosząć przepowiednie o końcu świata. Osoby te odczuwając zbiżający się kres ziemskiego życia zadawali sobie pokutę, ból i cierpienie, po to by w życiu pozagrobowym dostapić zapłaty za ziemskie cierpienia i dostąpić zbawienia. Często więc w tamtych czasach można było dostrzec pokutników, którzy chodzili w zakrwawionych workach. Widok tych cierpiących ludzi wzbudzał sprzeciw miescjowej ludności efektem czego był wprowadzony przez papieża zakaz samobiczowania się. Prawdopodobnie właśnie stąd wzięły się początki Semana Santa, gdyż procesje Semana Santa są również pewnego rodzaju pokutą i aktem skruchy ludzi, którzy w niej uczestniczą.

Procesje Semana Santa są tworzone przez wiernych, którzy grupują się w bractwa tzw. cofradias przynależące do konkretnych parafii. Procesje te rozpoczynają się od wyjścia wiernych z konkretnych kościołow, po czym przechodzą oni wielokilometrową trasę ulicami miast, dzwigając tzw. feretrony, czyli ogromne podesty z rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne ważące nawet do kilku ton.

Na czas obchodów Semana Santa pokutnicy uczestniczący w procesjach przybierają specjalny strój w postaci długiej tuniki sięgającej kostek, przepasanej sznurkiem. Na głowie natomiast naszą wysokie, stożkowate kaptury zazwyczaj zasłaniające całą twarz, w którch są wycięte dwa otwory na oczy. Każde z bractw posiada inny kolor odświętnego stroju noszonego podczas Semana Santa. Procesje Semana Santa przechodzą w ustalonym z góry porządku. Na samym przodzie każdej z nich idą przewodniczący procesji zwani nazarenos. Pierwszy z nich niesie duży krzyż, natomiast pozostali długie zapalone świece. Często można też dostrzec, że niektórzy z pkutników idą w procesji boso, co oznacza, że zadali sobie oni jakąś szczególną pokutę, lub też że cierpią, ponieważ chcą wybłagać u Boga potrzebne im łaski. Niekiedy bywa, że niektórzy z nich idą z łańcuchami przykutymi na nogach, poprzez co ranią je. Dlatego procesje Semana Santa mogą być tworzone przez ososby najwytrwalsze i najcierpliwsze, przez osoby, które umieją przyjąć na siebie cierpienie i ból.

W procesjach uczestniczą również kobiety, jednak nie dzwigają one ciężkich feretronów tak jak to czynią mężczyźni. Rola kobiet polega na przemaszerowniu wolnym krokeim procesji, przy czym przybierają one do tego specjany strój w postaci czarnych sukni wraz z długim koronkowym welonem. Zazwyczaj trzymają one w rękach duże zapalone świece oraz różaniec, często modląc się na nim.

Wszyscy uczestnicy procesji formułują się na kształt długiego prostokąta, na zewnątrz którego niosą palące się świece. Natomiast w samym środku procesji idą pokutnicy nioscy na swych ramionach duże, ważące kilka ton feretrony, czyli podesty, na których znajdują się rzeźby i figury odzwierciedlające sceny biblijne z ostatnich chwil ziemskiego życia Jezusa Chrystusa. Pokutnicy dzwigający feretrony idą bardzo powoli i bardzo blisko siebie, tak że nie widzą oni nic za wyjątkiem pleców kolejnych uczestników procesji. W związku z tym wyznaczona jest jedna osoba, która nakierowuje procesję i wyzanacza im rytm przemarszu. Pokutnicy maszerują tak wolno, że przebycie kilkulometrowego odcinka może im zając nawet kilkanaście godzin.

Feretrony, które noszą oni na swych ramionach są tak piękne, że wyglądają jak prawdziwe arcydzieła. Feretrony są starannie zdobione i rzeźbione, mają wiele złoconcyh elementów, są barwne, a dominującymi kolorami są purpura, szkarłat, czerwień i złoto. Zazwyczaj na feretronach umieszcza się ogromne zapalone świece i dokoruje się je pięknymi kwiatami. Wszystkie te elementy towrzą piękne widowisko procesji Semana Santa.

Najwięcej procesji orgazniowanych jest wieczorami i nocą, co oddaje szczególną atmosferę tych obchodów. Dodoatkowo procesje Semana Santa przechodzą ulicami miast przy dzwiękach muzyki i pieśni religijnych oraz śpiewu – cante jondo, któy jest najsmutnieszą i najbleśniejszą odmianą muzyki flamenco. Poza tym w procesjach uczestniczy także orkiestra, która przygrywa religije melodie. W okresie Semana Santa ulice miast przyozdabia się często kwiatami, lub zapachowymi kadzidełkami. W Hiszpanii popularne jest wierzenie, że w trakcie jednej z procesji niesiona przez pokutników figura Matki Bożej zaczęła płakać prawdziwymi łzami. Procejse Semana Santa są bardzo istnotnym oraz niezwykle widowiskowym wydaerzeniem religijnym, które przyciąga turystów z wielu części świata.

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi kursami języka hiszpańskiego wejdź na naszą stronę: / i zapoznaj się z atrakcyjną ofertą naszych kursów.

 

Rozkład i program procesji Semana Santa w  Maladze w 2018 roku możesz sprawdzić wchodząc na tę stronę:

http://www.laopiniondemalaga.es/semana-santa/2018/02/23/traslados/988889.html

 

#semanasanta #Wielkanoc #procesje #Hiszpania #Malaga #kursyhiszpańskiego