Enter your keyword

Kursy języka hiszpańskiego w Maladze Hiszpania,Ofertę standardowego kursu języka hiszpańskiego, Kursy, lekcje, nauka języka hiszpańskiego

Obchody Wielkiego Tygodnia w Andaluzji

Obchody Wielkiego Tygodnia w Andaluzji

Obchody Wielkiego Tygodnia w Andaluzji

Wielki Tydzień w Andaluzji

Najbardziej charakterystyczną polską tradycją wielkanocną jest święcenie jajek. Trzeba przyznać, że spacer z koszyczkiem do kościoła nie jest tak widowiskowy jak tłumne procesje podczas których wynosi się na ulice ważące kilka ton platformy przedstawiające Chrystusa lub Matkę Boską. Własnie tak wyglądają w Hiszpanii obchody Wielkiego Tygodnia. Dla większości Hiszpanów jest to zdecydowanie najważniejsze święto w roku, a z jego obchodów słynie szczególnie Andaluzja. Obecność jest obowiązkowa:

A tak na poważnie, jest co bardzo ciekawe widowisko. Każde bractwo religijne (cofradía) przygotowuje własną procesję. Główną rolę odgrywa oczywiście piękna monumentalna platforma (trono) ozdobiona kwiatami i świecami. Ulice wypełniają się charakterystycznym zapachem kadzideł (incienso). Na procesjach można też spotkać tzw. mantillas czyli kobiety kobiety ubrane na czarno, trzymające w rękach różańce i wachlarze. Na głowach mają czarne koronkowe mantyle. Inni członkowie bractwa, znani jako nazarenos, noszą tzw. capirotes czyli tuniki z kapturem o wysokim szpicu z otworami na oczy. Obecni są również pokutnicy (penitentes), którzy tak jak swoi bracia noszą charakterystyczne tuniki, ale bez szpiców.

Poniżej znajdziecie więcej słownictwa związanego z obchodami Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii:

 

Semana Santa Wielki Tydzień

una procesión – procesja

sacar el trono – wynosić plaformę

un cofrade – członek bractwa

un rosario – różaniec

un paso, un trono – platforma

Domingo de Ramos – Niedzial Palmowa

Viernes Santo – Wielki Piątek

A już w czwartek, nasza szkoła organizuje dla wszystkich uczniów wizytę w centrum miasta aby zobaczyć z bliska jak obchodzi się Wielki Tydzień w Maladze.

Zapraszamy! 🙂