Enter your keyword

Hiszpańskie zwyczaje

Hiszpańskie zwyczaje

Hiszpańskie zwyczaje

 • W Hiszpanii nie ma zwyczaju podawania sobie ręki na powitanie. Hiszpanie witają się dając sobie po buziaku w oba policzki.
 • W Hiszpanii istnieje siesta, jest to czas wolny od pracy, podczas którego większość sklepów i biur jest zamkniętych. Siesta jest czasem odpoczynku, podczas którego Hiszpanie robią sobie zazwyczaj przerwę na obiad lub drzemkę. Godziny siesty mogą nieco się różnić względem siebie w konkretnych biurach czy w sklepach, ale zazwyczaj trwają one od godziny 14:00 do 18:00
 • Rozkład godzin pracy hiszpańskich biur i sklepów jest następujący: 9:00 – 14:00, 18:00 – 20:00 (chociaż rozkład ten może różnić się w zależności od konkretnej firmy).

 • Kiedy masz zaplanowane spotkanie ze swoimi znajomymi z Hiszpanii, musisz liczyć się z tym, że Hiszpanie mają zwyczaj spóźniania się. Półgodzinne spóźnienie na umówione spotkanie ze znajomymi jest tutaj czymś normalnym.
 • Hiszpanie bardzo lubią fiesty i nocne wypady do klubów na dyskoteki, lub spotkania ze znajomymi. W każdym hiszpańskim mieście jest dużo klubów i dyskotek.
 • Rozrywka i przyjacielskie relacje są bardzo ważne dla Hiszpanów. Najbardziej popularną formą spotkań towarzyskich jest tutaj wychodzenie z przyjaciółmi do barów na słynne hiszpańskie przystawki zwane tapas. Hiszpanie lubią spotykać się w barach i przebywać w towarzystwie.
 • Hiszpanie zazwyczaj chodzą spać o późnych godzinach nocnych. Na ogół nikt tu nie kładnie się do spania wcześniej niż o północy. W Hiszpanii, na ulicach miast do późnych godzin nocnych często słychać muzykę i ludzi imprezujących.

 • Najlepsze hiszpańskie bary to te, które są przepełnione ludźmi, w których panuje głośna i gwarna atmosfera, oraz te w których nie jest zbyt czysto. Oznacza to, że kiedy znajdujesz się w barze, w którym na stolikach lub na podłodze widać porozrzucane papierki i serwetki, które zostawili po sobie klienci to znaczy, że bar ten jest odwiedzany przez wiele osób. Jest to typowy wyznacznik, na podstawie którego możesz rozpoznać, że w takim barze podają dobre jedzenie. Zazwyczaj śmieci te są widoczne dlatego, że kelnerzy nie nadążają ze sprzątaniem po licznie przybywających klientach.

 

 • Tradycyjny hiszpański zwyczaj, corrida de toros nie jest tolerowana przez wszystkich mieszkańców Hiszpanii, zdania Hiszpanów na ten temat są bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą, że corrida jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem ich kultury narodowej. Inni natomiast są przeciwni corridzie i uważają, że organizowanie spektakli corridy powinno być zabronione na terenie całego kraju w celu ochrony praw zwierząt. Potępiają oni corridę, gdyż według nich podczas każdego spektaklu corridy byki są maltretowane i zadaje się im ból oraz cierpienie. Obecnie w niektórych częściach Hiszpanii corrida de toros jest już zakazana, jest tak na Wyspach Kanaryjskich oraz w Katalonii.

 • Hiszpanie lubią prawić komplementy kobietom. Mężczyźni, gdy widzą na ulicy przypadkową kobietę, lub gdy witają się ze swymi znajomymi mają zwyczaj prawienia im komplementów, zwracając się do nich: piękna, prześliczna, kochana, itp. Gdy Hiszpan zwraca się w ten sposób do konkretnej kobiety, nie zawsze musi to znaczyć, że jest ona według niego piękna i atrakcyjna. W Hiszpanii mówienie sobie nawzajem miłych słów i komplementów jest ich typowym zwyczajem.
 • Hiszpanie lubią nawiązywać nowe znajomości i zaprzyjaźniać się z ludźmi. Mają oni zwyczaj przyjacielskiego traktowania nowo poznanych osób i zawsze starają się dać im do zrozumienia, że traktują ich jako najlepszych przyjaciół, lub nawet jako rodzinę.
 • Motto, które najtrafniej określa mentalność i styl życia Hiszpanów brzmi: „Ciesz się z życia i korzystaj możliwie maksymalnie z każdego dnia„. Oznacza to, że Hiszpanie bardzo cenią sobie wolność i swobodę życia oraz, że nie lubią żyć według jakichkolwiek norm, czy zasad. Hiszpanie pragną cieszyć się i korzystać z życia bez żadnych ograniczeń.
 • Hiszpanie na ogół żyją w sposób wyluzowany i powolny, nie lubią żyć w pośpiechu i zawsze mówią, że mają czas na wszystko. Wszystkie obowiązki i zadania, które mają do wykonania zazwyczaj odkładają w czasie, mówiąc: „zrobię to jutro„.

 

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi kursami języka hiszpańskiego wejdź na naszą stronę: / i zapoznaj się z atrakcyjną ofertą naszych kursów.