Enter your keyword

Ciekawostki o Hiszpanii

Ciekawostki o Hiszpanii

Ciekawostki o Hiszpanii

Dwadzieścia ciekawostek o Hiszpanii i jej mieszkańcach.

Hiszpania, nazywana również krainą wiecznego słońca, jest krajem odwiedzanym corocznie przez miliony turystów. Powodem turystycznego popytu jest nie tylko ciepły klimat, który sprzyja wypoczynkowi, ale również bogate dziedzictwo kulturowe, które składa się ze zlepku różnych kultur, na przykład rzymskiej, arabskiej, żydowskiej czy cygańskiej.

Wybierając się do Hiszpanii warto zapoznać się z kulturą i zwyczajami Hiszpanów. Poniżej przedstawiamy wam dwadzieścia ciekawostek dotyczących mieszkańców tego kraju jak i ich kultury i historii.

1. La Tomatina to święto, które obchodzi się co roku  w Hiszpanii, zawsze w ostatnią środę sierpnia. Polega na obrzucaniu się nawzajem pomidorami i przyciąga wielu turystów z całego świata.

2. Hiszpańskie miasteczko Setenil de las Bodegas znajduje się pod skałami.

3. Słowo „Spain” wzięło się ze słowa „Ispania”, co oznacza „Ziemia królików”.

4. W dniu patrona Madrytu Ermita de San Isidro do kaplicy pod jego imieniem przybywa dużo panien, które nakłuwają sobie palec szpilką
i umieszczają go w naczyniu. Ma to im pomóc w znalezieniu męża.

5. Słowo „Madryt” pochodzi od słowa „Magerit”, co oznacza „miejsce wielu strumieni”.

6. Hiszpanie posiadają więcej samochodów niż telefonów komórkowych.

7. Hiszpanie wymyślili mopa do wycierania podłogi, oraz pierwsi zaczęli nosić beret.

8. Logo Chupa-Chups zaprojektował kataloński malarz surrealistyczny Salvador Dalí.

9. Prawdziwe nazwisko Pabla Picasso brzmi: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

10. Ciekawą tradycją w Hiszpanii jest jedzenie 12 winogron, aby Nowy Rok przyniósł im szczęście. Tradycja lub legenda pochodzi z czasów, kiedy dawny król Hiszpanii po bardzo obfitych żniwach winogronowych, zdecydował każdemu Hiszpanowi dać kiść winogron na Sylwestra.

11. Hiszpanie zamiast używać masła polewają chleb oliwą z oliwek.

12. Hiszpania jest jeden z liderów w produkcji energii słonecznej.

13. W Hiszpanii jest ponad 8000 km plaż.

14. Kościół Santa Isabel de Hungria w Maladze jest najmniejszą budowlą sakralną na świecie. Zmieszczą się tam tylko cztery osoby w pozycji leżącej.

15. Najwyższy budynek w Madrycie to Torre Picasso, który ma 257 metrów i składa się z 43 pięter. Został on zaprojektowany przez Japończyka Minoru Yamasaki, który był również autorem nieistniejącego już World Trade Center w Nowym Jorku.

16. Kościół Sagrada Familia w Barcelonie jest budowany przez ponad   130 lat, zakończenie jego budowy przewiduje się na rok 2026.

17. Hiszpania jest jedynym krajem europejskim, w który uprawia się banany.

18. W przeciwieństwie do innych krajów, gwizdanie na kobietę idącą ulicą jest uważane w Hiszpanii za komplement.

19. Hiszpanie piją często ale mało, piwo z kija w hiszpańskich barach podaje się w szklankach o pojemności 250 ml i mniejszej, czyli tzw. la caña.
W gorących klimatach Hiszpanii lepiej sprawdzają się małe ilości ale dobrze schłodzone.

20. Za najpopularniejszy sport w Hiszpanii uznaje się piłkę nożną oraz corridę, czyli walkę byków.